Dyskryminacja kobiet w polskiej ochronie zdrowia. Raport Polek w Medycynie i Będąc Młodym Lekarzem
Polecamy lekturę raportu na temat dyskryminacji kobiet w środowisku medycznym w Polsce. Raport powstał w oparciu o wyniki badań, które jesienią 2021 roku przeprowadził zespół inicjatywy “Polki w Medycynie” i portalu “Będąc Młodym Lekarzem”. W badaniu wzięło udział 1340 uczestniczek i uczestników.
Wnioski, które płyną z tego opracowania są alarmujące: 82,6% respondentek, dyskryminacja jest powszechnym problemem w ochronie zdrowia w Polsce, a 73,5% spotkało się z nią osobiście w pracy lub podczas studiów medycznych – w 90,7% przypadków pierwsze spotkanie z dyskryminacją nastąpiło już w trakcie studiów. Wyniki pokazują, że medyczki uznawały dyskryminację kobiet za powszechny problem.
Raport pokazuje nie tylko formy dyskryminacji czy charakterystykę kategorii jej sprawców. Wskazuje też na konsekwencje tego rodzaju zachowań, polegające przede wszystkim na ich swoistej “normalizacji”, pogodzeniu się z faktem, że “tak po prostu jest”, a co za tym idzie – brak reakcji na tego typu sytuacje i brak lub ograniczone wsparcie dla osób, które się z nimi spotykają.
Pełen raport dostępny jest w trzech częściach na portalu “Będąc Młodym Lekarzem”:
https://bml.pl/artykuly/medycyna/dyskryminacja-kobiet-w-polskiej-ochronie-zdrowia-cz-iii