Polska Sieć Kobiet Nauki
Innowacja jest kobietą III edycja
Sukces laureatki konkursu „Innowacja jest kobietą” na moskiewskim salonie “Archimedes2014”
Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z laureatką trzeciej edycji konkursu
Informacja o wynikach na stronie PAP Nauka w Polsce
W wiosennej (zimowej) edycji (03.2014) konkursu Fundacji Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki odnotowałyśmy znaczną liczbę zgłoszeń, co tylko potwierdza ogromny potencjał młodych polskich naukowczyń oraz ich niesamowitą kreatywność. Proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki i innowacyjne rozwiązania były zróżnicowane, a poziom rywalizacji tradycyjnie już okazał się niezwykle wyrównany. Cytując nasze/ naszych ekspertki/ ekspertów: „wybór nie był łatwy”.
Ostatecznie i jednogłośnie trzecią edycję konkursu „Innowacja jest kobietą” wygrała
dr Kamila Stokowa – Sołtys
z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego
Zgłoszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców (skala makro) oraz ma szanse rozwiązać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia” (cytat z jury).
Przedmiotem zwycięskiego wynalazku jest zastosowanie antybiotyku bacytracyny do wytwarzania preparatów do degradacji RNA.
Nowe zastosowanie bacytracyny, polegające na wykorzystaniu nowych właściwości nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególności w leczeniu chorób o podłożu wirusowym daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. W stosowaniu miejscowym można wykorzystać go również przeciwko szybko namnażającym się wirusom DNA, np. wirusom opryszczki. Zaletą proponowanego rozwiązania jest to, że związek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt, co jest niezwykle istotne w porównaniu z nowo syntetyzowanymi związkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leków wymaga długotrwałych badań i ogromnych nakładów finansowych.
Z racji tego, iż w bieżącej edycji konkursu Fundacja mogła przyznać tylko jedną nagrodę, jury wraz z Zarządem podjęło decyzję o uhonorowaniu autorek dwu projektów przez przyznanie im wyróżnień. Otrzymują je: Magdalena Wróbel-Jędrzejewska z Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Łodzi, która opracowała czujniki rezystancyjne gazowe oparte na BaSnO3, oraz Paulina Król z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, autorka projektu dotyczącego materiałów kompozytowych na bazie nanowłókien laktydowych i alginianowych.
Zwyciężczyni konkursu oraz jego wyróżnionym uczestniczkom serdecznie gratulujemy!